Zdroj tepla. Významná informaci při koupi nemovitosti
9. 12. 2019
Zdroj tepla a stáří technologie a otopné soustavy může mít zásadní vliv na koupi nemovitosti. Záleží totiž na tom, zda budete muset do kupovaného domu brzy znovu investovat, či nikoli. 
Celý článek
Sazby hypoték přestaly klesat. Co bude dál?
6. 12. 2019
V listopadu přišlo na hypoteční trh ochlazení. Po několika měsících vytrvalého poklesu nedošlo tentokrát k žádnému přenastavení úrokových sazeb, pouze Oberbank vyhlásila akční snížení sazeb pro hypotéky se 7 a 10letou fixací a 3 banky oznámily prodloužení platnosti dosud běžících akcí. 
Celý článek
Stavební spoření je výhodné i pro malé děti
5. 12. 2019
Když se v České republice před více než 25 lety rozjelo stavební spoření, zkušenosti sem přinášeli především zakladatelé, resp. zahraniční akcionáři, stavebních spořitelen z Rakouska a Německa. Mnoho lidí se divilo – a někdy se dodnes diví – že v těchto zemích se stavební spoření zakládá dětem již takřka v kolébce. 
Celý článek
Vyřízení hypotéky není proces na dva týdny. Jaké kroky vás čekají?
3. 12. 2019
Výběr vhodné nemovitosti vám bude trvat možná několik týdnů, možná měsíce či roky. Najít takovou, která bude vyhovovat nejen v daném životním období, ale i za pár let, není jednoduché. 
Celý článek
Kupujete starší byt? Vyvarujte se zbytečným chybám
2. 12. 2019
Starší byty jsou pro mnohé tahákem. Jsou totiž často umístěny v činžovních domech v původních městských částech, v centrech měst. Předností těchto míst bývá kvalitní dopravní a obchodní infrastruktura. Obyvatelé mají blízko kulturu, zábavu, školy, dobré restaurace. Ovšem starší byt má také svá negativa. 
Celý článek
Česká národní banka regulaci hypoték neuvolnila
29. 11. 2019
ČNB bankám doporučuje, aby skrze hypotéky půjčovaly maximálně na 90 % hodnoty nemovitosti (LTV), přičemž úvěry mezi 80–90 % LTV mohou tvořit jen 15 procent produkce. 
Celý článek
Jak nejlépe předcházet vlhkosti? Dusit se nebo větrat?
28. 11. 2019
Snahy o snížení tepelných ztrát vedou k omezení přirozeného větrání okny. Udusíme se v našich příliš těsných domech? Při nedostatečném větrání dochází ke zvyšování koncentrací škodlivých látek, vlhkosti a rozmnožování plísní. 
Celý článek
Význam architektonického vzhledu při koupi bytu
26. 11. 2019
Architektura domu neznamená jen, že je dům hezký. Má třeba zdobená okna a vyleštěnou fasádu. Pokud kupujete bytovou jednotku, při první prohlídce se zaměřte na polohu celého domu a dispozice dané bytové jednotky.Orientace nemovitostiZkontrolujte orientaci bytu ke světovým stranám. 
Celý článek
Daň z nabytí nemovitosti. Jak správně určit nabývací a daňovou hodnotu?
25. 11. 2019
Kupujete dům nebo byt a budete platit daň z nabytí nemovitých věcí. V současné době je výše daně 4 % z nabývací hodnoty. 
Celý článek
Ceny pronájmů jako na houpačce. Praha a Ostrava levnější. Brno zdražuje
21. 11. 2019
Ceny pronájmů v mnoha lokalitách stále rostou. Je to i v důsledku toho, že vzhledem ke zpřísněným pravidlům hypoték stále více obyvatel nedosáhne na hypotéku a rozhodne se žít v nájemním bydlení. 
Celý článek
Letos bude sjednáno o čtvrtinu méně hypoték. Pokles sazeb je nejspíš u konce
20. 11. 2019
V říjnu bylo podle dnes zveřejněných dat serveru hypoindex.cz poskytnuto 7 027 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční pokles o 33,6 %. Celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně klesl o 30,2 % na 16,953 mld. Kč. Průměrná výše hypotéky dosáhla 2,412 mil. 
Celý článek
Brno průkopníkem ve sdíleném bydlení
19. 11. 2019
Šestnáct nových obyvatel se během letošního léta nastěhovalo do opravených bytů v Zámečnické ulici. Město Brno pokračuje v ojedinělém projektu sdíleného bydlení seniorů. Ovšem v některých evropských zemích se sdílené bydlení prosazuje nejen u seniorů, ale také napříč generacemi. 
Celý článek
Koupě nového bytu od developera. Co vše je dobré vědět
18. 11. 2019
Developeři. Poměrně nový pojem, jímž se označují společnosti, které staví a následně prodávají byty v bytových domech či domy v menších či větších komplexech. Jejich inzerce na nové projekty jsou takřka na každém rohu. Jejich důvěryhodnost roste s počtem realizovaných projektů. 
Celý článek
Prodat a pronajmout si zpět. Jedno z řešení nejen pro seniory
15. 11. 2019
Reverzní hypotéka není jedinou možností, jak řešit bydlení ve vyšším věku, pokud nejste dostatečně finančně zajištěni. Může se stát, že při odchodu do důchodu nemáte naspořeno, či dokonce máte dalších několik let splácet úvěr. Přitom bydlíte v bytě v osobním vlastnictví. 
Celý článek
Nejlepším rezidenčním projektem menšího rozsahu v Česku se stala Barrandovská zahrada
14. 11. 2019
Soudobá architektura s čistými tvary i nejmodernějšími technologiemi, zasazená do rozlehlé zahrady bývalé prvorepublikové vily. To vše se snoubí v projektu Barrandovská zahrada se 17 byty, který developerská skupina T.E zkolaudovala na jaře letošního roku. Projekt zaujal odbornou jury 21. 
Celý článek
Dostupnost vlastního bydlení se mírně zlepšila
12. 11. 2019
Ceny nemovitostí sice stále rostou, ale už ne tak rychle jako dříve. V meziročním srovnání průměrná nabídková cena bytů vzrostla o 9,9 %.  V meziměsíčním srovnání ceny v říjnu dokonce mírně poklesly. Celorepublikový průměr aktuálně činí 3,33 mil. 
Celý článek
Realitní zákon. Podrobně, do detailu, vše co potřebujete vědět
12. 11. 2019
Návrh zákona nyní bude projednávat Senát, pokud jej schválí, musí jej ještě podepsat prezident. Pokud nedojde v Senátu ke změnám, bude činnost realitních zprostředkovatelů od příštího roku regulována, je možné, že zatím navrhované datum nabytí účinnosti 1. 1. 2020 Senát posune. 
Celý článek
Bydlení ve městech se stává pro mnohé nedosažitelné. Roste poptávka po rodinných domech v okolních obcích
11. 11. 2019
Ceny bydlení nejen v Praze, Brně a Olomouci, ale i v ostatních krajských městech, jsou stále na vzestupu. Mnoho těch, kteří původně plánovali nákup bytu ve městě, proto nyní raději volí rodinný dům na venkově. Pro tyto zájemce je ovšem při výběru nového bydlení důležitá dojezdová vzdálenosti do města. 
Celý článek
Poslanci schválili realitní zákon. Účinnost od 1. 1. 2020 se pravděpodobně nestihne
10. 11. 2019
Poslanecká sněmovna parlamentu České republiky schválila dne 8. 11. 2019 ve třetím čtení návrh zákona o realitním zprostředkování. Zákon, po kterém mnoho realitních profesionálů volá již téměř 30 let, by mohl začít platit v prvním polovině příštího roku. 
Celý článek
Jakým způsobem a jak často by se měla čistit studna?
8. 11. 2019
Vlastní zdroj vody na pozemku může být nedocenitelný. Pokud je to možné a studna nebrání například přístavbě domu, je dobré ji zachovat, vyčistit a používat alespoň jako zdroj užitkové vody. Pokud chcete studnu používat i jako zdroj pitné vody, je třeba ji alespoň jednou za dva až tři roky vyčistit. 
Celý článek
Pokles sazeb hypoték pokračoval i v říjnu. Kdy přijde obrat?
6. 11. 2019
Hypotéky dál zlevňují. Říjnový pokles sazeb navázal na vývoj v předchozích měsících, kdy se bankám otevřel prostor pro zásadní snížení sazeb v důsledku poklesu sazeb na mezibankovním trhu. Na mezibankovním trhu však došlo v polovině září k obratu a cena peněz od té doby znatelně narostla. 
Celý článek
Daň z nabytí nemovitosti zrušena nebude. Poplatek za vklad do katastru vzroste na dvojnásobek
6. 11. 2019
Poslanci dnes hlasovali o návrhu na zrušení daně z nabytí nemovitosti. Opozice ovšem neměla na její zrušení dostatek hlasů. Daň z nabytí nemovitosti musí hradit všichni, kteří kupují nemovitost, výjimkou jsou první převody (novostavby), které mají ze zákona výjimku. 
Celý článek
Ceny nájmů v Brně rostou rychleji než ceny nových bytů
5. 11. 2019
Cenový růst nemovitostí pokračuje i ve třetím čtvrtletí roku 2019, znatelně ale zpomaluje. Spolu s růstem cen za nový byt ale rostou i brněnské nájmy, což motivuje k nákupu nemovitostí v novostavbách především investory. 
Celý článek
Pronajímáte byt přes Airbnb nebo Booking.com? Nezapomeňte na zákonné povinnosti
4. 11. 2019
Necháváte ve svém bytě přespávat turisty? Pokud to nejsou párkrát do roka přátelé, kteří přijedou na víkend do vašeho města, jedná se o podnikání. A to zvláště tehdy, pokud jste registrováni na některém z ubytovatelských portálů. 
Celý článek
Kácení stromů v zahradách. V jakém období je možné stromy pokácet a kdy je potřeba povolení?
31. 10. 2019
Podzim a mírná zima jsou nejvhodnějším časem pro kácení stromů. Ať jsou pro pokácení stromu jakékoli důvody, bez znalosti zákona a příslušných vyhlášek se neobejdete.Zákony platí i na soukromém pozemkuPro kácení stromů platí vyhláška č. 189/2013 o ochraně dřevin a povolování jejich kácení. 
Celý článek
Chystáte se postavit rodinný dům? Neudělejte chybu hned na začátku a pečlivě prostudujte územní plán
29. 10. 2019
Každá stavba musí být řádně umístěna. 
Celý článek
Plot je vizitkou domu. Nezapomínejte na detaily
25. 10. 2019
Plot vytváří první dojem před vstupem na pozemek. Sice má svou funkci především v ochraně soukromí a bezpečnosti, avšak hraje i významnou roli při prvním pohledu na nemovitost. Řadí se mezi drobné stavby, ale špatný plot může znehodnotit pozemek a pokazit dojem z domu. 
Celý článek
Růst cen nových bytů zpomalil. Největší zájem je o byty 1+KK a 2+KK
23. 10. 2019
Prodeje nových bytů v hlavním městě ve třetím čtvrtletí posílily na 1 450 jednotek, ukázala aktuální analýza společností Trigema, Skanska Reality a Central Group. Průměrná cena prodaného bytu se zvedla na 106 713 korun na m2. Nabídka bytů se v posledním roce téměř nemění. 
Celý článek
Co je dobré prověřit, než si koupíte nový dům?
22. 10. 2019
Koupě rodinného domu je pro mnoho lidí závažným životním krokem spojeným s velkou investicí. Než se koupě uskuteční, čeká vás především výběr vhodné nemovitosti. 
Celý článek
Daň z přidané hodnoty není součástí základu daně z nemovitosti
21. 10. 2019
Jestliže kupujete byt přímo od developera, či jiné firmy zabývající se realitní činností, součástí konečné částky je také daň z přidané hodnoty. Ta však není součástí základu, z něhož se počítá daň z nabytí nemovitých věcí. 
Celý článek
Vaše nebo sousedovo jablko?
18. 10. 2019
Sběr plodů, padání listů, stínění stromů ze sousedovy zahrady. Možná máte strach, že sousedův vzrostlý smrk spadne při silném větru na vaši střechu. Stálé sousedské spory se netočí jen kolem hranic pozemků, ale kolem toho, co váš pozemek z toho sousedova může ohrozit. 
Celý článek
V září se poskytlo o 30 procent méně hypoték než před rokem
16. 10. 2019
Poptávka po vlastním bydlení je stále vysoká. I přes vysoké ceny nemovitostí nemají zatím realitní makléři vážný problém s nalezením vhodného kupujícího. Mnoho zájemců o nové bydlení je motivováno nízkými úrokovými sazbami. I přesto ovšem meziročně poklesl počet sjednaných hypotečních úvěrů o více než 30 %. 
Celý článek
Proč je dobré znát energetickou náročnost nemovitosti
15. 10. 2019
Již při první prohlídce vytipované nemovitosti chtějí někteří zájemci předložil zpracovaný Průkaz energetické náročnosti. Jde o certifikát, který řadí nemovitost do příslušné kategorie A až G. 
Celý článek
V září hypotéky výrazně zlevnily. Co bude dál?
14. 10. 2019
V září ještě více akceleroval pokles hypotečních sazeb. Hodnota indexu GOFI 70, který mapuje průměrnou nabídkovou sazbu hypoték pokrývajících 70 % hodnoty nemovitosti (LTV), klesla během jednoho měsíce o celých 18 bazických bodů na 2,49 % a dostala se tím pod loňskou úroveň. Hypotéky tedy zlevňují už i na meziroční bázi. 
Celý článek
Kupujete nemovitost? Pozor na daň z nabytí nemovitosti. Jaké novinky nás čekají?
10. 10. 2019
Jestliže kupujete nový byt či byt starší, nechte si poradit, co je a není zpoplatněno. 
Celý článek
Potřebujete nová okna? Podle čeho vybírat?
9. 10. 2019
Při výběru oken by hlavním kritériem mělo být prostředí, kde budou okna sloužit, a parametry stavby. 
Celý článek
Nezbytné cesty a rozhrady. Jak se vyvarovat zbytečným sousedským sporům
7. 10. 2019
Jestliže máte pozemek, k němuž nevede žádná veřejná cesta, nezbývá nic jiného, než požádat souseda o právo nezbytné cesty. Hranicí mezi sousedy bývá obvykle plot, zeď či jiná rozhrada. 
Celý článek
Co je dobré vědět, než si půjdete pro hypotéku?
2. 10. 2019
Koupit si dům či byt se jeví jako snadné řešení. Všude kolem nás se nabízejí možnosti financování formou hypotéky. Ale je hypotéka opravdu pro každého? Mnoho mladých lidí dnes už ví, že na ni nedosáhnou. Nebo že ji sice dostanou, ale její splacení bude velmi obtížné. 
Celý článek
Při pronájmu bytu nebo domu dejte na rady profesionálů
1. 10. 2019
Zvýšený zájem o pronájmy nemovitostí se na realitním trhu každoročně projevuje od konce letních prázdnin. Kromě návratu vysokoškolských studentů do měst k tomu letos přispěly i rostoucí ceny nemovitostí a zpřísněné poskytování hypoték. Pokud máte byt nebo dům, na kterém chcete vydělávat, využijte ideální čas na jejich pronájem. 
Celý článek
Mobilní dům jako investice. Vyplatí se?
30. 09. 2019
Mobilní domy využívá stále více lidí jako investici, která se může poměrně rychle navrátit. Důvodem je jednak možnost využití hypotéky na jeho financování, a zároveň fakt, že umístění mobilního domu je podstatně jednodušší než umístění klasické stavby. 
Celý článek
Co je třeba k zahájení výstavby rodinného domu
26. 09. 2019
Stavba rodinného domu by měla začít u architekta. Poté začne spolupráce s projektanty, kteří návrh zpracují do podoby projektu pro stavební povolení.  Pokud si vyberete typový rodinný dům, tato fáze odpadá. 
Celý článek
Pronajímáte byt přes Airbnb nebo Booking.com? Nezapomeňte na zákonné povinnosti
24. 09. 2019
Necháváte ve svém bytě přespávat turisty? Pokud to nejsou párkrát do roka přátelé, kteří přijedou na víkend do vašeho města, jedná se o podnikání. A to zvláště tehdy, pokud jste registrováni na některém z ubytovatelských portálů. 
Celý článek
New York má novou dominantu. Nejvyšší obytná budova světa je dokončena
23. 09. 2019
Nový mrakodrap Central Park Tower sahá do výšky 472 metrů a jde aktuálně o nejvyšší budovu světa, ve které je možné pořídit nový byt. V budově na West 57th Street se nachází nejen bytové jednotky, ale také hotel, obchody, fitness centrum venkovní a vnitří bazén a další služby. 
Celý článek
Hypoteční trh se propadl o čtvrtinu. Banky snižují sazby
19. 09. 2019
V srpnu bylo podle dnes zveřejněných dat serveru Hypoindex poskytnuto 6 153 hypotečních úvěrů, což znamená meziroční pokles o 27,4 %. Celkový objem sjednaných hypotečních úvěrů meziročně klesl o 23,9 % na 14,294 mld. Kč. Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték klesla meziměsíčně o 7 setin procentního bodu na 2,61 procenta. 
Celý článek
Voda z vlastní studny - vyplatí se?
17. 09. 2019
Zvláště v posledních suchých letech určitě mnoho majitelů nemovitostí a zahrad přemýšlí, zda na svém pozemku nezřídit vlastní studnu. 
Celý článek
V Hradci Králové je velký nedostatek bytů a stavebních pozemků
16. 09. 2019
V Hradci Králové, stejně jako v dalších městech České republiky, je stále velmi silná poptávka po vlastním bydlení. Ceny sice vzrostly, to ale to nic nezměnilo na tom, že zájemců o koupi je více než nabízených nemovitostí. 
Celý článek
Náhradní bydlení - existuje ještě?
13. 09. 2019
Je ještě možné získat po ukončení pronájmu náhradní bydlení? Podle občanského zákoníku platného od roku 2014 již v podstatě ne. Důvodů, kdy může pronajímatel dát nájemníkům výpověď, přibylo. 
Celý článek
Index nedostupnosti bydlení konečně přestal růst
10. 09. 2019
Ceny bytů rostou prakticky od roku 2010. V roce 2016 však nabralo tempo jejich růstu na obrátkách a s mírnými výkyvy rostly ceny nemovitostí až do letošního 2. čtvrtletí, kdy se růst cen mírně zadrhnul. 
Celý článek
Chcete si postavit rodinný dům? Od roku 2020 pouze úsporně
9. 09. 2019
Od roku 2020 začne platit evropská směrnice o energetické náročnosti budov. Budova bude muset mít nižší spotřebu energie a splnit požadavek snížené hodnoty neobnovitelné primární energie. 
Celý článek
Nové trendy bydlení. Bariéry všechno mění
5. 09. 2019
V Evropě se prosazuje koncept, aby člověk mohl užívat byt, který si pořídil, stále. Aby se nemusel stěhovat, když zestárne nebo když se mu něco stane. To zatím v naší zemi akceptuje málo investorů. A tak se stále staví bariérové domy. 
Celý článek
Hypoteční sazby nezadržitelně padají
3. 09. 2019
Hypotéky zlevňují. A zlevňovat budou i nadále. V srpnu své sazby snížila Moneta, Česká spořitelna, Wuestenrot, mBank a v závěru měsíce i Hypoteční banka a ČSOB. 
Celý článek
Těžiště realitního trhu se přesouvá na okraje měst
2. 09. 2019
Posledních 5 let jsme byli svědky velkého zájmu o téměř veškeré typy nemovitostí, od zahrad počínaje, přes byty a rodinné domy a komerčními areály konče. České ekonomice se dařilo, úrokové sazby hypotečních úvěrů byly na nejnižší úrovni za posledních 20 let a lidé chtěli bydlet ve vlastním. 
Celý článek
Fototermika a fotovoltaika. Jaký systém si vybrat?
29. 08. 2019
Ohřev teplé vody je jednou z nezbytných, a také nejpodstatnějších nákladů na provoz domu. Proto když se objevily první fototermické systémy, otevřela se cesta k levnější teplé vodě. Fotovoltaická energie naproti tomu umožňuje částečnou soběstačnost v dodávce energie. 
Celý článek
Kupní smlouva - neberte vzory z internetu, vsaďte na jistotu
28. 08. 2019
Než prodáte svoji nemovitost, ať dům či byt, stojí to dost času. Nakonec najdete kupce, který akceptuje vaši cenu, a jste konečně před cílem. Čeká již jen úředně ověřený podpis na kupní smlouvě. 
Celý článek
Bojíte se, že vás děti z prvního manželství vašeho manžela vyženou z domu? Jak tomu zabránit
26. 08. 2019
Manželé ve společné domácnosti a nemovitosti. Oba mají děti z minulého manželství. 
Celý článek
Stavebních pozemků je nedostatek. Ceny stále rostou
22. 08. 2019
Najít pěkný stavební pozemek v některém z krajských měst či v jeho těsném okolí je téměř nemožné. Mnoho pozemků, na kterých územní plán umožňoval výstavbu, koupily developerské společnosti a přednost před rodinnými domy dostaly domy bytové. 
Celý článek
Růst nabídkových cen bytů zpomaluje
21. 08. 2019
Aktuální nabídka dostupného bydlení stále nedosahuje míry poptávky. Zejména menší byty v centrech měst jsou stále vyhledávané. Ceny nemovitostí se ovšem dostaly pro mnohé až příliš vysoko. 
Celý článek
Úloha stavebního dozoru při stavbě nemovitosti
19. 08. 2019
Stavební dozor má přesně stanovené úkoly před zahájením stavby, v průběhu výstavby, po dokončení stavby, při přípravě ke kolaudačnímu řízení i při samotné kolaudaci. 
Celý článek
Zastřešení bazénu prodlouží koupací sezónu
16. 08. 2019
Bazén na vlastní zahradě poskytne soukromí a komfort. Stačí vyjít ze dveří v kteroukoli denní či noční hodinu a osvěžení je po ruce. Navíc máte naprostou jistotu, že voda ve vašem bazénu je zdravotně nezávadná a dostatečně čistá. 
Celý článek
Plánujete stavbu domu? Obstarejte si kvalifikovaný souhlas souseda
14. 08. 2019
Pro stavebníka je výhodou, pokud si pro realizaci svého stavebního záměru obstará kvalifikovaný souhlas souseda se stavbou. 
Celý článek
Jak se bránit proti neohleduplným sousedům
12. 08. 2019
Zvláště v letních měsících trávíme podstatnou část volného času na zahradě, balkóně, či zahradě. Totéž činí i sousedé. Grilování, přátelské posezení s hudbou se může protáhnout dlouho do noci, a jestliže brzy ráno vstáváte do zaměstnání, moc se nevyspíte. Jednou to lze pochopit. 
Celý článek
Sazby hypoték se vracejí ke 2 procentům. Proč hypotéky zlevňují?
8. 08. 2019
Česká národní banka se snaží mírnit růst cen nemovitostí. Loni na podzim byly zavedeny přísnější parametry pro získání úvěru na bydlení. Objemy hypoték sice klesly, ale ceny nemovitostí výrazně neovlivnšny nebyly. Na růstu cen nemovitostí se totiž nepodílí pouze dostupnost úvěrů, ale také výše úrokových sazeb. 
Celý článek
V úvěrovém programu pro mladé je letos ještě dostatek financí
6. 08. 2019
Státní fond rozvoje bydlení má pro letošní rok v plánu poskytnout výhodné úvěry na pořízení či modernizaci obydlí mladým lidem ve výši 950 mil. Kč. Ke konci července bylo uzavřeno 257 smluv na úvěry ve výši 285,7 mil. Kč a 71 smluv za 102,7 mil. 
Celý článek
Nákup pozemku pro stavbu rodinného domu. Na co je dobré nezapomenout
5. 08. 2019
Rozhodli jste se pro stavbu rodinného domu a vybíráte pozemek, kde se vám bude líbit. Koupě pozemku či stavební parcely je proces, díky němuž dojdete ke svému vysněnému bydlení. 
Celý článek
Jsou hypotéky v České republice drahé? Jaké jsou sazby v okolních státech?
1. 08. 2019
Evropská hypoteční federace před pár dny vydala zprávu, ve které mapuje vývoj na hypotečním trhu v prvním čtvrtletí letošního roku. Kromě jiného je součástí zprávy také porovnání úrokových sazeb sjednaných hypoték. 
Celý článek
Brno dává zelenou dotacím pro zelené střechy
31. 07. 2019
Ojedinělý dotační program Zeleň střechám běží v Brně od 1. června letošního roku. Je určen všem majitelům nemovitostí, kteří chtějí zkvalitnit tepelnou stabilitu svého obydlí a žít v trvale udržitelné výstavbě. 
Celý článek
Koupě investičního bytu se stále vyplácí: výnos může přesáhnout 5 %
29. 07. 2019
Aktuální situace na realitním trhu je velmi příznivá pro majitele investičních bytů. 
Celý článek
Co je výměnek a jaká jsou práva výměnkáře
22. 07. 2019
Výměnek přináší mnoho výhod pro výměnkáře oproti služebnosti bytu, nájmu a dalším podobným institutům. Osoba zavázaná z výměnku je povinna výměnkáři nad rámec toho, co si ujednají ve smlouvě o výměnku, poskytovat pomoc v nemoci, úrazu a jiné nouzi. 
Celý článek
Vyvlastněním můžete přijít o nemovitost. Jak tomu zabránit?
22. 07. 2019
Vlastnické právo k nemovitosti, stavbě či pozemku, lze pozbýt také vyvlastněním. Podle Listina základních práv a svobod je vyvlastnění možné pouze ve veřejném zájmu, na základě zákona a za náhradu. 
Celý článek
Kauce při uzavírání smlouvy o pronájmu. V jaké bývá výši a kdy je nárok na její vrácení?
15. 07. 2019
Jistota, neboli kauce, je zvláštní forma zajištění pohledávky pronajímatele vůči nájemci. Pronájem bytu či domu s sebou totiž nese riziko, že nájemce nesplní své finanční závazky vůči pronajímateli nebo mu způsobí věcnou škodu v bytě. 
Celý článek
Právo stavby – výjimka z pravidla Povrch ustupuje půdě. Co to znamená?
15. 07. 2019
Pravidlo Povrch ustupuje půdě bylo zavedeno, resp. obnoveno, s účinností nového občanského zákoníku. Znamená, že stavba se stává součástí pozemku, na němž je postavena. Ale i toto pravidlo má své výjimky. Jedním z nich je právo stavby. Právo stavby je věcné právo ke stavebnímu využiti cizího pozemku. 
Celý článek
Víte, co vlastníte? Při převodu je třeba mít jasno
11. 07. 2019
Při prodeji nemovitosti je třeba mít naprosto jasno, co vše k předmětu převodu patří. Kvalitní kupní smlouva je to nejdůležitější, a to jak pro kupce, tak pro prodávajícího. 
Celý článek
Ceny bytů. Které kategorie zdražily od začátku roku nejvíce?
9. 07. 2019
Máme za sebou první pololetí letošního roku, je tedy ideální čas podívat se, jak moc se změnily ceny bytů v České republice. 
Celý článek
Ochrana oblíbeného místa před vlivy počasí. Markýza nebo pergola?
8. 07. 2019
V létě každý rád využije možnosti posezení venku. Na balkoně či na terase. Ale i když jen otevřete okno bytu a pustíte dovnitř letní vzduch, je dobré zároveň myslet na to, jak ochránit sebe a interiér před prudkým sluncem. Výběr vhodné varianty zastínění vytvoří v bytě příjemné klima. 
Celý článek
Chcete zbourat starý dům? Kdy není potřeba povolení úřadů
2. 07. 2019
Koupili jste pozemek, na němž stojí stavba, o kterou již nemáte zájem? Demolice domu, stodoly či jiného objektu je poměrně výrazným zákrokem, ke kterému budete většinou potřebovat ohlášení, často však i povolení úřadů.Co lze zbourat bez povoleníExistují objekty, které může majitel zbourat bez povolení. 
Celý článek
Podpora výstavby sociálních bytů spuštěna
1. 07. 2019
Ministerstvo pro místní rozvoj spustilo program na podporu výstavby sociálních bytů pro města a obce. Stát v programu, nazvaném Výstavba, poskytne obcím dotaci až 100 % na pořízení sociálních bytů. 
Celý článek
Drahé bydlení nutí mladé žít déle u rodičů
26. 06. 2019
Z nedávno zveřejněných demografických údajů Statistického úřadu EU (Eurostat) vyplývá znepokojující zjištění. Ve věku od 25 do 34 let žije ve společné domácnosti s rodiči 28,5 % Evropanů. V Česku je to ještě více: 32 %. V Řecku, na Slovensku a v Chorvatsku tento podíl dokonce atakuje hranici 60 %. 
Celý článek
Odmítá spoluuživatel opustit váš byt? Jednejte podle práva
25. 06. 2019
Chystáte se prodat nebo pronajmout váš dům či byt, ale brání vám v tom osoba, která v něm s vámi bydlí a odmítá obydlí opustit? Nebo se bojíte, že u vás zazvoní exekutoři pro dluhy nezdárného potomka? Nebo jen prostě chcete mít klid. 
Celý článek
Zpětná hypotéka - přilepšení k důchodu nebo špatná investice?
24. 06. 2019
Reverzní neboli obrácená hypotéka je ve Spojených státech a mnoha zemích západní Evropy běžným produktem. Zpočátku ji někteří experti u nás považovali spíše za rizikovou investici. Ovšem poté, co vešel v platnost nový zákon o spotřebitelském úvěru, se zařadila mezi zajímavé úvěrové produkty. 
Celý článek
Co nastane v případě rozvodu s nájemním bydlením. Kdo odchází a kdo zůstává?
19. 06. 2019
Manželé tradičně žijí spolu a společně vedou rodinnou domácnost. Nejčastěji tomu tak je v bytě nebo domě, který je v jejich společném jmění, nebo ve výlučném vlastnictví jednoho z nich. Také mohou bydlet v bytě či domě, který mají pronajatý. 
Celý článek
Rodinné domy montované, modulové a mobilní. Jaké jsou jejich největší přednosti?
18. 06. 2019
Životní příběh montovaných domů v naší republice je starý 50 let. Tehdy se začaly dodávat první domky, jejichž zhotovení bylo otázkou několika měsíců, a to v době, kdy stavba zděného rodinného domu zabrala minimálně dva roky. Není divu, že jsou v oblibě dodnes. 
Celý článek
Zelené střechy s podporou Nová zelená úsporám
17. 06. 2019
Střecha, pokrytá zelení, se stále častěji vyskytuje i v naší zemi a má nesporné výhody. 
Celý článek
Získání nemovitosti mimořádným vydržením. Po jaké době může být nemovitost vaše?
13. 06. 2019
Legislativní novinka, která platí od 1. ledna letošního roku, umožňuje mimořádně vydržet vlastnické právo ke stavbě nebo pozemku. Mimořádné vydržení znamená, že nemovitost lze získat do vlastnictví pouze na základě jejich dlouhodobého užívání. 
Celý článek
Zateplení starého domu. Jakých chyb je dobré se vyvarovat?
11. 06. 2019
Dům, postavený z plných cihel, škvárobetonových tvárnic, plynosilikátových bloků, nepálených cihel nebo kamene, je užitečné zateplit. Jeho zateplení je však složitější, než u nových staveb.Často se totiž jedná o kombinaci různých materiálů. 
Celý článek
Stojíte o návštěvu zloděje?
10. 06. 2019
Nenechte se překvapit a zabezpečte svůj domov kvalitní ochranou. Každý rok zloději "navštíví" více než 6000 rodinných domů, bytů či chat. Jejich hlavní sezónou je zejména čas letních prázdnin. Přitom většina obyvatel zabezpečení bytu podceňuje a nevěnuje mu dostatečnou pozornost. Avšak každá zábrana, která zloději ztíží cestu k lupu, se počítá. 
Celý článek
Nájemní smlouva na dobu určitou. Vše, co byste měli vědět
5. 06. 2019
Nájem na dobu určitou často pronajímatel sjednává s nájemcem proto, aby si ho nejprve vyzkoušel. Jestliže se nájemce osvědčí, může mu nabídnout smlouvu na dobu neurčitou. 
Celý článek
Jak financovat za pomocí hypotéky nemovitost s věcným břemenem
3. 06. 2019
Věcné břemeno může mít několik podob. Pro banku je však nejdůležitější, aby nebylo vázáno na jméno současného majitele nemovitosti, ale přímo na nemovitost. Věcným břemenem může být cesta přes pozemek, inženýrské sítě v zemi, ale i právo dožití. 
Celý článek
Dětské hřiště svépomocí. Bezpečí nade vše!
31. 05. 2019
Stavbu dětského hřiště můžete zadat specializované firmě, nebo nakoupit herní prvky a rozmístit je na zahradě vašeho domu. Ovšem když začnete rozvíjet nápady, budete mít určitě chuť postavit hřiště podle vlastního návrhu. Vždyť bude originální!Představte si, jak si vaše děti hrají na pirátské lodi. 
Celý článek
Ideální polovina nemovitosti - radost nebo danajský dar?
29. 05. 2019
Vlastnictví ideální poloviny nemovitosti není z hlediska rozhodování o nemovitosti a její údržby jednoduché. Každému patří ze všeho polovina, respektive "všechno patří všem". 
Celý článek
Hypotéka na první byt bez přirážky za překročení 80% hranice LTV? Je to možné
28. 05. 2019
Česká spořitelna reaguje na problém s nedostupností hypotečních úvěrů pro klienty, kteří si chtějí pořídit si své první bydlení. Přichází s nabídkou První byt. Jedná se skutečně o novinku? A pomůže skutečně zvýšit dostupnost hypotečního financování?Získat peníze na pořízení nemovitosti je stále složitější. 
Celý článek
Podnájem není pronájem. Podívejte se, jakou smlouvu podepisujete
27. 05. 2019
Podnájem bytu vzniká v případě, kdy si sjednáme obývání bytu nebo jeho části nikoli s vlastníkem bytu, ale s osobou, která má sama daný byt v nájmu. 
Celý článek
V souladu s přírodou. Sláma jako izolant i stavební materiál
23. 05. 2019
Domů ze slámy přibývá. Těm, kteří si je oblíbili, vyhovuje jednak přírodní materiál, úspory energie, a také pořizovací cena. Ovšem ta může být velmi rozdílná. 
Celý článek
Předkupní právo spoluvlastníků. Vše, co byste měli vědět
22. 05. 2019
Nová právní úprava občanského zákoníku, která se stala účinnou 1. ledna 2018 opět zavedla v ustanovení § 1124 a § 1125 obecné předkupní právo spoluvlastníků k podílu na nemovité věci. 
Celý článek
Je možné získat hypotéku na družstevní byt?
20. 05. 2019
U každé hypotéky je zapotřebí ručit nemovitostí. Ale družstevní byt se nestává majetkem kupujícího. Dochází jen k převodu členských práv a povinností člena družstva. Vlastníkem bytu je a zůstává družstvo, které je tak zapsáno v katastru nemovitostí. Družstevní byt proto nelze dát do zástavy pro hypotéku. 
Celý článek
Jak připravit byt k úspěšnému pronájmu či prodeji
14. 05. 2019
Nabízet neuklizený byt, včetně zaprášených obrysů po obrazech a obouchaných omítkách, není zrovna nejlepší nápad. Když si pak v realitní inzerci zájemce prohlíží fotografie nabízeného bytu s neumytým nádobím na kuchyňské lince a rozkopnutými teniskami v předsíni, také nemá moc velkou chuť se do něj nastěhovat. 
Celý článek
Pronajímat nemovitost sám nebo prostřednictvím specializované firmy?
14. 05. 2019
Koupě bytu či domu za účelem pronájmu je sice dlouhodobá, ale stále výhodná investice. Otázkou je, zda se o pronájem bude majitel starat sám nebo využije nabídky specializovaných firem. 
Celý článek
Kde a jak získat informace o nemovitosti
7. 05. 2019
Aplikací, v nichž můžete získat informace o nemovitosti, je několik. Tou nejpodstatnější je určitě katastr nemovitostí, který spravuje Český úřad zeměměřický a katastrální (ČÚZK). U těch ostatních, informativních, je dobré si následně údaje ověřit právě na katastru. 
Celý článek
Úschova kupní ceny nemovitosti. Možnosti, výhody, rizika
6. 05. 2019
Kupujete nemovitost za hotovost a je přirozené, že chcete po vyplacení částky nemovitost opravdu získat. Prodávající si zase chce být jistý, že kupec má skutečně peníze na úhradu kupní ceny. Řešením je institut úschovy.Může se koupě neuskutečnit?Samozřejmě může. 
Celý článek
Srub nebo roubenka? Dřevěné stavby jsou stále populárnější
3. 05. 2019
Dřevo je jediný stoprocentně obnovitelný stavební materiál. Jeho zpracování navíc vyžaduje pouze zlomek energie potřebné k výrobě jiných stavebních materiálů. 
Celý článek
Jak vybrat ideální dům na klíč a zbytečně nechybovat?
2. 05. 2019
Nejprve to byly šumperáky, potom okály. V prvním případě jste si koupili projekt a stavěli svépomocí. Ten druhý postavila firma. Dnešní nabídka domů na klíč je mnohem širší. Ovšem právě proto je důležité vědět, jak si vybrat projekt, který bude vyhovovat vašim potřebám.I dnes dává mnoho lidí přednost projektům na klíč. 
Celý článek
Vklad do katastru nemovitostí - jak probíhá, na co nezapomenout
29. 04. 2019
Pokud kupujete nemovitost, celý smluvní vztah je třeba zakončit návrhem na vklad do katastru nemovitostí. 
Celý článek
Stavební povolení na bazén, plot či skleník. Kdy je potřeba jít na úřad?
25. 04. 2019
Jarní počasí je v plném proudu, majitelé nemovitostí končí topnou sezónu a stěhují s nadšením svůj život na dvorky a zahrady. Najednou vám však připadne lavička pod stromem málo. Co takhle pergola! A chtělo by to nový plot, aby nebylo do zahrady vidět z ulice. 
Celý článek
Darování nemovitosti dětem. Kdy je možné vrácení daru?
24. 04. 2019
Máte rodinný dům či byt v němž bydlíte a chcete ho darovat dětem či vnoučatům? Není nic jednoduššího, pokud se tedy darování nemovitosti odehraje mezi příbuznými.Proces darování nemovitostiVeškeré zařizování se dá zvládnout během několika dnů. 
Celý článek
Zájem o úvěry na bydlení začíná opět pomalinku růst
23. 04. 2019
Po dvou hubených měsících došlo v březnu k mírnému oživení poptávky po úvěrech na bydlení. Banky a stavební spořitelny v uplynulém měsíci poskytly úvěry za téměř 20 miliard. Čtvrtletní výsledky hypotečních bank jsou však nejhorší za posledních 5 let. 
Celý článek
Jedete na víkend mimo domov? Nezapomeňte zabezpečit svoji nemovitost
17. 04. 2019
Předpověď počasí předpovídá krásný víkend, tisíce lidí se chystají odjet z města pryč, buď na venkov, nebo na dovolenou. Ovšem pozor, aby se po delším pobytu nestal návrat domů noční můrou.Podle statistik České policie trvá průměrně zdatnému zloději překonání běžného zámku zhruba jednu minutu. 
Celý článek
V centru Brna roste počet nových bytů
16. 04. 2019
První čtvrtletí roku 2019 ukázalo, že trh s nemovitostmi se v Brně pomalu začíná přizpůsobovat změnám v uplynulých měsících. Uzpůsobila se dispoziční skladba bytů v nabídce a meziročně vzrostly i prodeje. 
Celý článek
Více majitelů nemovitosti - jedno pojištění dohromady nebo každý zvlášť?
15. 04. 2019
Pojištění nemovitosti s více vlastníky může mít svá úskalí. Někdo by mohl předpokládat, že není možné, aby nemovitost pojistili všichni. Jsou však pojišťovny, které to umožňují, i když nejde o variantu, kterou prioritně doporučují. Možné je obojí, avšak u většiny pojišťoven za určitých podmínek. 
Celý článek
Výběr nového bydlení za pomoci virtuální reality
11. 04. 2019
V dnešní době, kdy se moderní technologie rozvíjejí raketovým tempem a jsou neoddělitelnou součástí našeho každodenního života, nemůže zaostávat ani prodej nemovitostí. 
Celý článek
Jaký je rozdíl mezi pasivním a nízkoenergetickým domem?
8. 04. 2019
Výstavba energeticky úsporných domů roste rok od roku a společnost se začíná mnohem více zajímat i o kvalitu vnitřního prostředí budov, v nichž trávíme až 90 % svého času.Na stavby nízkoenergetických a pasivních domů se používají materiály, které vyhovují požadavkům na nízkou či nulovou spotřebu energie. 
Celý článek
Sazby hypoték dál klesají. ČNB ponechala sazby beze změny
4. 04. 2019
Hypoteční sazby klesají a klesat nejspíše ještě budou. Cenový průměr měřený indexy GOFI v březnu klesl na 3procentní hranici. 
Celý článek
Co s hypotékou v případě rozvodu
2. 04. 2019
Možností, jak se s hypotékou při rozvodu vypořádat, je víc. Důležité je řešit situaci již v období, kdy probíhá rozvod a vypořádání společného jmění manželů.Společné vlastnictví, společné splátkyMůžete se dohodnout, že si nemovitost na hypotéku necháte a budete ji společně splácet. 
Celý článek
Nemovitost nebo domácnost. Které pojištění potřebujete?
1. 04. 2019
Můžete být opatrní sebevíce, a přesto se můžete v domě či bytě setkat se škodou, zaviněnou cizí osobou nebo vlastní vinou. 
Celý článek
Kdy je třeba odhad nemovitosti?
27. 03. 2019
Odhad je důležitý při prodeji nemovitosti. Potřebujete jej ovšem také tehdy, když probíhá dědické řízení, chcete nemovitost někomu darovat či část nemovitosti na někoho převést. 
Celý článek
Trh s úvěry na bydlení zamrznul. Oživení je však na obzoru
26. 03. 2019
Banky a stavební spořitelny v průběhu února poskytly úvěry za 14,5 mld. Kč. Oproti loňskému roku klesla produkce úvěrů na bydlení o 32 procent. Znatelný pokles je viditelný jak v oblasti stavebního spoření, tak hypoték. 
Celý článek
Možnosti společného jmění manželů ve vztahu k vlastnictví nemovitosti
25. 03. 2019
SJM, neboli společné jmění manželů, vzniká uzavřením manželství. Z hlediska vlastnictví nemovitosti však je třeba rozlišit, zda nemovitost vlastnil jeden z partnerů již před uzavřením manželství a jaký bude režim v manželství.SJM má několik režimů: zákonný, smluvní a z rozhodnutí soudu. 
Celý článek
Kolik je možné letos získat na zateplení domu či výměnu kotle?
22. 03. 2019
V lednu vyhlásilo Ministerstvo životního prostředí třetí vlnu kotlíkových dotací. Pokračují také úspěšné programy Dešťovka a Nová zelená úsporám. 
Celý článek
Kupujete pozemek? Získejte co nejvíce informací. Předejdete zbytečným problémům
20. 03. 2019
Kupujete pozemek jako investici? Nebo pro sebe a své budoucí vysněné bydlení? Dopředu si zjistěte co nejvíce informací, ať se vyhnete možným problémům. Před koupí pozemku je vždy důležité vše osobně prověřit. Zajeďte si na místo a pozemek i jeho okolí si dobře prohlédněte. 
Celý článek
Víte, co o vás ví úvěrový registr?
18. 03. 2019
Dřevostavby jsou stále populární
14. 03. 2019
Dřevostavby jsou jedním z nejstarších způsobů lidského bydlení – jsou rychlé, levné a ekologické. Čím dále se obrátíte na sever, tím více lidí ve dřevostavbě bydlí. V Rakousku a Německu se staví mezi 10 a 15 #8201;% dřevostaveb, v USA je to 60 #8201;%, ve Skandinávii a Kanadě dokonce přes 70 %. 
Celý článek
Úrokové sazby hypoték se vracejí pod 3 procenta
5. 03. 2019
Na konci února jsme avizovali možné otočení trendu rostoucích sazeb hypoték. První banky začaly snižovat sazby a nyní se k nim přidávají další. V průběhu února zlevnilo své hypotéky 6 bank, mezi kterými nechyběly ani 3 největší poskytovatelé. Jak se budou vyvíjet sazby dál?V únoru pokračovalo snižování úrokových sazeb. 
Celý článek
Jak provést základní kontrolu existence právních vad nemovitosti?
4. 03. 2019
Je již standardem, a to ať již uvažujete o koupi rodinného domu, bytu, či rekreační stavby, že si pozvete před samotnou realizací obchodu někoho, kdo zhodnotí faktický stav budovy (zda nemovitosti netrpí skrytými vadami). 
Celý článek
Nabídkové sazby hypotečních úvěrů začaly klesat
25. 02. 2019
Průměrná úroková sazba sjednaných hypoték vzrostla podle dat serveru hypoindex.cz meziměsíčně o 9 setin procentního bodu na rovná 3 procenta. Tento nárůst je ještě dozvukem růstu sazeb v závěru roku. 
Celý článek
Růst cen bytů zpomalil
22. 02. 2019
Nízké úrokové sazby hypotečních úvěrů v letech 2014-2017 zapříčinily převis poptávky po vlastním bydlení nad nabídkou. Český realitní trh byl výrazně ovlivněn dostupnými hypotékami a lidé začali nakupovat reality nejen pro účely bydlení, ale také na investici. 
Celý článek
V lednu poklesly počty i objemy sjednaných hypoték
20. 02. 2019
V lednu výrazně klesl počet i objem sjednaných hypoték, který byl nejnižší za poslední 4 roky. Průměrná úroková sazba poskytnutých hypoték sice vzrostla, ale dobrou zprávou je, že nabídkové sazby již klesají.V lednu bylo podle dnes zveřejněných dat serveru hypoindex.cz poskytnuto 4 764 hypotečních úvěrů. 
Celý článek
Na splátku hypotéky již Češi vynakládají téměř 50 % příjmu
13. 02. 2019
Z aktuálních statistik realitního portálu RealityČechy.cz a RealityMorava.cz vyplývá, že nabídkové ceny bytů v lednu meziročně rostly o 450 000 Kč. Kromě nemovitostí v posledních měsících rostly i úrokové sazby hypoték. Průměrná česká rodina by nyní při pořízení bytu o průměrné ceně 3,13 mil. 
Celý článek
Průměrná nabídková sazba hypoték začala klesat
12. 02. 2019
Klesající cena peněz na mezibankovním trhu otvírá cestu ke snižování hypotečních sazeb. Některé banky již tohoto využily a hypoteční úvěry opět začaly zlevňovat. Co se bude dít se sazbami hypoték v únoru?ČNB v prosinci ponechala sazby beze změny. 
Celý článek
Kupujete či prodáváte byt? Dejte si pozor na správně uvedené spoluvlastnické podíly
11. 02. 2019
Když prodáváte nebo kupujete byt, náleží k němu také spoluvlastnický podíl na společných částech budovy, ve které se nachází. Případně i podíl na pozemku či pozemcích, na kterých budova stojí, nebo které k budově patří. Tento podíl se vyjadřuje zlomkem a většinou je stanoven podle poměru plochy konkrétního bytu k ploše ostatních bytů v domě. 
Celý článek
Proč je výhodnější pronájem nemovitosti přes realitní kancelář?
8. 02. 2019
Dosáhly ceny bytů v Brně svého vrcholu?
4. 02. 2019
Ceny nemovitostí v Brně rostou šest let v řadě. Nejlépe udělali ti, kteří se pro nákup nového bydlení rozhodli na přelomu let 2011-2012. Průměrná cena garsonky v tu dobu činila 1,3 mil. Kč. Ve stejném období se nabízely dvoupokojové byty kolem 2 mil. Kč a třípokojový byt bylo možné získat za 2,3 mil Kč. 
Celý článek
Praha se dohodla s Airbnb. Jak moc to může ovlivnit pražský trh s byty?
31. 01. 2019
Krátkodobé pronájmy se staly v posledních letech ve velkých městech hitem, Prahy nevyjímaje. Pro mnohé vlastníky nemovitostí se stal příjem z krátkodobých pronájmů mnohem výhodnějším než pronájmy dlouhodobé. Oč větší radost měli vlastníci těchto nemovitostí o to více byli zklamáni obyvatelé Prahy, kteří hledali nové bydlení. 
Celý článek
Průměrná cena nového bytu v Praze se blíží k 100 000 Kč za metr čtvereční
25. 01. 2019
V roce 2018 došlo k několika změnám, které výrazně ovlivnily trh bydlení. Úrokové sazby hypotečních úvěrů se odrazily ode dna a začaly se zvyšovat. Česká národní banka zavedla přísnější pravidla pro získání úvěrů na bydlení. Ani to ovšem nepomohlo k poklesu cen nemovitostí. 
Celý článek
Sazby hypotečních úvěrů přestaly růst
23. 01. 2019
Průměrná úroková sazba v prosinci sjednaných hypoték vzrostla oproti listopadu o 13 setin procentního bodu na 2,91 %. Většina publikovaných článků převzala titulek z portálu hypoindex.cz hovořící o prudkém růstu hypotečních sazeb. Hypoteční sazby však již nerostou. 
Celý článek
Loňský růst cen bytů se podepsal na prodejích i cenách nájemného
22. 01. 2019
Brno má začátkem roku v nabídce o 25 % více nových bytů než vloni. Průměrná cena dostupného bytu o rozloze 58,7 m2 vyjde potenciálního kupce na 4,5 milionu korun. Loňský vytrvalý růst cen ale přibrzdil poptávku a podepsal se tak na nižších prodejích i na cenách nájemného. 
Celý článek
Legislativní rada vlády schválila návrh realitního zákona. Budou muset makléři ke zkouškám?
21. 01. 2019
Legislativní rada vlády dnes na svém zasedání schválila návrh zákona o realitním zprostředkování. Regulace realitního trhu je tak o kousek blíže schválení poslaneckou sněmovnou. Pokud by šlo vše bez větších komplikací mohl by zákon regulující český realitní trh začít platit od 1. 1. 
Celý článek
Realitní zákon čeká na schválení. Co vše se změní?
20. 01. 2019
Dne 21. ledna 2019 má Legislativní rada vlády projednávat návrh zákona o realitním zprostředkování. Regulace realitního trhu, která měla být podle mnohých zakotvena v zákoně již před dvaceti lety, je tedy kousek od schválení. 
Celý článek
Překročení rekordu z roku 2017 se nekoná. Banky loni poskytly hypotéky za 220 miliard
18. 01. 2019
.1.2019 – Mnoho nechybělo a banky by si připsaly další rekordní rok. Necelých 15 miliard poskytnutých během prosince loňského roku již ovšem nestačilo k tomu, aby banky překonaly objemový rekord z roku 2017. 
Celý článek
Developeři v Praze prodali v roce 2018 nejméně bytů za posledních 6 let
16. 01. 2019
V roce 2018 prodali pražské developerské společnosti 4530 bytů, což je meziročně o 16 % méně. Současně jde o nejhorší výsledek za posledních 6 let. V roce 2012 se prodalo v Praze 4014 nových bytů. 
Celý článek
Budou se ceny nemovitostí v roce 2019 snižovat, nebo zvyšovat?
14. 01. 2019
Z aktuálních dat portálů realityčechy.cz a realitymorava.cz je patrné, že se ceny nemovitostí během prosince neměnily. Stejně tomu ovšem bylo i na konci let minulých. Lidé před koncem roku řeší jiné záležitosti než výběr nemovitostí. 
Celý článek
Koupili jste minulý rok nemovitost? Nezapomeňte odevzdat daňové přiznání. Termín se blíží
11. 01. 2019
Pokud jste v minulém roce koupili nemovitost, jste povinni nejpozději do 31. ledna odevzdat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí. Podávat daňové přiznání ovšem nemusí každý. 
Celý článek
Cesta k vlastnímu bydlení se zhoršila díky úrokovým sazbám a cenám nemovitostí
9. 01. 2019
Rostoucí ceny nemovitostí a zvyšující se úrokové sazby hypotečních úvěrů se již pátým rokem podepisují na zhoršující se dostupnosti vlastního bydlení v České republice. Připočteme-li k tomu zpřísněné podmínky pro získání úvěrů na bydlení není současná situace pro kupující příliš optimistická. 
Celý článek
Advokátní úschovu, nebo úschovu u realitní kanceláře?
7. 01. 2019
Při prodeji nemovité věci je vždy z důvodu bezpečnosti doporučena úschova kupní ceny, která chrání jak kupující, tak prodávající. 
Celý článek
Zájem o hypotéky postupně klesá, sazby jsou nejvyšší za poslední čtyři roky
2. 01. 2019
Česká národní banka začala v druhé polovině loňského roku regulovat přístup k hypotečním úvěrům. Mnoho zájemců spěchalo s vyřízením hypotéky před datem platnosti nových pravidel. Od 1. 10. 2018 ovšem zájem o hypotéky postupně klesá.Vliv zásahů ČNB do hypotečního trhu se projevil naplno. 
Celý článek
10 nejčtenějších článků roku 2018
30. 12. 2018
Stejně jako každý rok i letos přinášíme výběr článků, které vás nejvíce zaujaly. Tentokrát se podíváme na 10 nejčtenějších. Novinek na českém realitním trhu bylo v roce 2018 mnoho: Zvyšování cen nájemného, zpřísnění podmínek ČNB, zdražování hypoték atd. Ale které články byly nejčtenější?1. 
Celý článek
Lidé si na bydlení letos půjčili víc než v minulém roce
25. 12. 2018
Stejně jako minulý i letošní rok patřil, co do počtu realizovaných obchodních případů, k nejlepším v historii. I přes rostoucí ceny nemovitostí se českému trhu s bydlením dařilo. Aktuálně to potvrzují také listopadové výsledky bank a stavebních spořitelen, u kterých vzrostla meziroční produkce. 
Celý článek
Jak zabezpečit chatu během Vánoc
19. 12. 2018
Návrat na chatu po svátcích vánočních nemusí být vždy veselý. Mnozí se setkali po příjezdu s poškozeným zámkem či rozbitými okny. Mnoho nezvaných hostů využívá bohužel vánoční svátky pro své obohacení. Zimní období patří co do počtu vloupání k nejhorším v roce.Jen za rok 2017 bylo policií zaevidováno 1 768 vloupání do chat. 
Celý článek
Hypotéky stále zdražují. Sazby vystoupaly nad 3 procenta
18. 12. 2018
Hypotéky se sazbou začínající dvojkou se pomalu stávají minulostí. V listopadu zachvátila hypoteční trh velká vlna zdražování. Až na výjimky rostly sazby ve všech bankách. Průměr nabídkových sazeb vzrostl o 2 desetiny procentního bodu a u nejčastěji poskytovaných úvěrů jsme již nad třemi procenty. 
Celý článek
Stavební pozemky. Investice, která se dlouhodobě vyplatí
14. 12. 2018
i se nad tímto sdělením, zjistíme, že z pohledu dlouhodobých investic se jeví koupě pozemků za účelem dalšího prodeje stále jako velmi výhodná. Pro mnohé kupující nejsou ovšem pozemky pouze místem pro výstavbu, ale také dlouhodobou investicí. 
Celý článek
Apartmány na horách či u moře. Relaxace i investice
11. 12. 2018
Není to až zas tak dávno, kdy byla koupě nemovitosti v zahraničí pro našince pouhým snem. Doba se mění a s ní i úvahy nad stylem našeho bydlení. Pro někoho je koupě chaty na Šumavě stejně tak fádní záležitostí jako pro jiného pořízení nemovitosti v zahraničí. 
Celý článek
5 nejčastějších chyb při prodeji nemovitosti
8. 12. 2018
Pokud se někdo rozhoduje pro prodej nemovitosti, tak ji většinou plánuje prodat za nejvyšší cenu, současně by byl zajisté rád, kdyby zvládl celou transakci co rychleji. Pokud jsou ovšem jednání ve spěchu, nemusí být všechna rozhodnutí správná. 
Celý článek
Byty v ČR nadále zdražují. Co může otočit vývoj cen opačným směrem?
3. 12. 2018
Mohlo by se zdát, že se nová pravidla České národní banky, zpřísňující přístup k externímu financování bydlení, podepíší na zastavení růstu cen nemovitostí. Aktuální data portálů realityčechy.cz a realitymorava.cz ovšem ukazují, že se vzestup cen nezastavil. 
Celý článek
Poptávka po úvěrech na bydlení v říjnu překonala všechny rekordy
26. 11. 2018
Bydlet ve vlastním rodinném domě či bytě je pro Čechy stále důležité. Vlastnickému bydlení dávají stále přednost před bydlením v nájmech. A to i za cenu nutnosti zadlužení, mnohdy v délce desítek let. 
Celý článek
Dostupnost bydlení se opět zhoršila. Ceny bytů poprvé vystoupaly nad 3 miliony
21. 11. 2018
Průměrná nabídková cena bytů v říjnu vystoupala na 3,03 mil. Kč, což se stalo poprvé v historii. Největší růst v tuto chvíli vykazuje Ústecký kraj, kde ceny bytů rostou podle statistik portálu RealityČechy.cz meziročně o 32 procent. 
Celý článek
Koupě nemovitosti v exekuci. Jaké jsou hlavní výhody a nevýhody
20. 11. 2018
Jak jsme si již uvedli v předchozích článcích, počet nově zahájených exekucí v České republice narůstá ročně o desítky procent. Aktuálně se vede více jak 4,6 milionu exekučních řízení. 
Celý článek
Úrokové sazby hypotečních úvěrů nadále rostou
18. 11. 2018
Sazby úvěrů na bydlení, stejně jako ceny nemovitostí, výrazně rostou, což má za následek zhoršující se dostupnost vlastnického bydlení. Dostupnosti bydlení neprospívají ani nová pravidla České národní banky pro posuzování žádostí o úvěr, které začaly platit od letošního října. 
Celý článek
Koupě nemovitosti v exekuci. Jaké jsou možnosti koupě a prodeje?
14. 11. 2018
Realitní transakce jsou složitější. Mnozí se bez služeb makléřů neobejdou
12. 11. 2018
Realitní kanceláře se staly po roce 1989 nedílnou součástí českého trhu s nemovitostmi. Mnoho lidí díky práci realitních makléřů prodalo či koupilo svou nemovitost. V době velké poptávky po bydlení ovšem mnoho prodávajících uvažuje nad prodejem svého rodinného domu, bytu či pozemku bez účasti realitní kanceláře. 
Celý článek
Koupě nemovitosti v exekuci. Jak si ověřit, zdali je nemovitost ohrožena exekucí?
9. 11. 2018
Uspěchaná doba s sebou nese řadu negativ. Jedno z nich představuje počet nově zahájených exekucí v České republice narůstajících ročně o desítky procent. Aktuálně se vede více jak 4,6 milionu exekučních řízení. S ohledem na tento fakt se tak stále častěji ke koupi inzerují nemovitosti jimi zatížené. 
Celý článek
Platnost zákona o regulaci realitních makléřů se opět posouvá
8. 11. 2018
První článek věnovaný přípravě nového zákona, který by měl přenést realitní činnost z volné činnosti na vázanou, jsme publikovali již 31. 3. 2011. Dokonce byl tehdy zmíněn termín předložení této změny, a to do jednoho roku. Jenže vše je nakonec jinak. 
Celý článek
Cena nového bytu 100 000 Kč za metr čtvereční? V Praze nic neobvyklého
6. 11. 2018
Poptávka po nemovitostech není již tak silná, jako v první polovině letošního roku. To ale neznamená, že by měly začít ceny bydlení ihned klesat. Největším problémem, se kterým se stále kupující setkávají, je nedostatečná nabídka volných bytů k prodeji. 
Celý článek
Průměrná cena dvoupokojového bytu se poprvé v historii dostala nad 2 mil Kč
5. 11. 2018
Ceny nemovitostí v České republice zatím nikdy nebyly vyšší než nyní. Ani před začátkem recese, na jaře 2008, nebyly ceny bydlení tak vysoko jako v těchto měsících. 
Celý článek
ČNB počtvrté v řadě zvýšila sazby. Hypotéky podraží
1. 11. 2018
ČNB ve čtvrtek nejspíše opět zvýší sazby. Co to udělá s cenami hypoték?
30. 10. 2018
Již tento čtvrtek bude bankovní rada České národní banky opět rozhodovat o sazbách. Očekává se další navýšení sazeb. 
Celý článek
Po Praze, Ostravě a Olomouci zpomaluje růst cen bytů také v Brně
29. 10. 2018
Nedostatek volných stavebních pozemků, nedořešený územní plán a velká poptávka po vlastním bydlení se již několik let podepisují na rostoucích cenách brněnských nemovitostí. 
Celý článek
V Praze se prodalo ve 3. čtvrtletí 1035 bytů, nejméně za šest let
23. 10. 2018
Pražský trh s novými byty dlouhodobě nenabízí tolik volných nemovitostí, kolik by bylo potřeba. Jednou z příčin je podle developerských společností zdlouhavé povolovací řízení. Ve třetím čtvrtletí se v Praze prodalo 1035 nových bytů, což je nejméně od roku 2012.V meziročním srovnání došlo k poklesu o 17,4 procenta. 
Celý článek
Sen o vlastním bydlení se vzdaluje
22. 10. 2018
Pořídit si vlastní bydlení je kvůli růstu cen nemovitostí a nyní i dalšímu růstu úrokových sazeb čím dál těžší. Navíc od října začne platit nové doporučení ČNB ohledně posuzování příjmu žadatelů o úvěr. 
Celý článek
Obava z nových pravidel nahnala lidi do bank. Hypotéky v září lámaly rekordy
17. 10. 2018
O tom, že čekají na žadatele o hypotéky na podzim letošního roku nové podmínky, jsme informovali několikrát. Mnoho zájemců ovšem chtělo sjednat úvěr na bydlení ještě za starých podmínek. Od října totiž začaly platit nová doporučení ČNB ohledně posuzování příjmů žadatelů o úvěr. Banky a stavební spořitelny v září poskytly úvěry za 27,1 mld. 
Celý článek
U investic do nemovitostí je opatrnost na místě
15. 10. 2018
Ve Zlíně je nedostatek nových bytů. Ceny nemovitostí stagnují
10. 10. 2018
Stejně jako ve Frýdku-Místku, Olomouci či Hradci Králové, i ve Zlíně se dostaly ceny nemovitostí aktuálně na své maximum. Mnozí kupující již nejsou ochotni akceptovat současné ceny a vyčkávají s nákupem na pozdější dobu. 
Celý článek
Rodinný realitní makléř. Proč se s ním v Česku setkáváme tak málo?
8. 10. 2018
Horší dostupnost bydlení zastavuje růst cen nemovitostí na Ostravsku
27. 09. 2018
Před půl rokem jsme přinesli informace o zastavení růstu cen nemovitostí na severu Čech a Moravy. Po půl roce se potvrzuje, že byly odhady realitních makléřů správné. Vše nasvědčuje tomu, že ceny bydlení v těchto oblastech dosáhly zatím svého stropu. 
Celý článek
ČNB zvýšila sazby. Jak se to projeví u hypoték?
26. 09. 2018
Bankovní rada ČNB na svém dnešním zasedání podle všech předpokladů zvýšila dvoutýdenní repo sazbu o 25 bazických bodů na 1,50 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby na 2,50 % a diskontní sazby na 0,50 %. 
Celý článek
Zpřísnění pravidel pro poskytování úvěrů se blíží
25. 09. 2018
Srpnové výsledky bank a stavebních spořitelen jsou venku. O úvěry na bydlení je takový zájem, že překračuje i loňská maxima. Jedním z důvodů je rychle se blížící zpřísnění pravidel pro posuzování příjmů žadatelů o úvěr. 
Celý článek
Reality Olomouc: Růst cen bytů se zastavil, chybí stavební pozemky
19. 09. 2018
Pokud vás zajímá, jak se daří realitnímu trhu v daném městě, mnohdy postačí procházka po jeho centru. Jsou-li obchodní prostory obsazené a kavárny plné, tak bývá většinou vše v pořádku. 
Celý článek
Pomalejší povolování staveb zdražuje pražské byty, potvrdila studie CETA
18. 09. 2018
Výstavba bytových domů bývá realizována ve většině případů za mnohem kratší dobu, než povolovací řízení. Čím delší je doba schvalování nových projektů, tím pomaleji mohou developerské společnosti reagovat na aktuální poptávku po bydlení. Vyřízení jednoho projektu v Praze trvá průměrně 7 let, v Belgii se to samé dá stihnout za půl roku. 
Celý článek
Velké srovnání cen bytů v letech 2008-2018. Jak je na tom vaše město?
17. 09. 2018
Realitní servery realitycechy.cz a realitymorava.cz začaly 1. 9. 2008 monitorovat vývoj cen bytů v České republice. 
Celý článek
Ceny bytů v Hradci Králové přestaly růst, odborníci očekávají korekci
10. 09. 2018
Koupit si byt, nebo raději ještě chvíli počkat? Otázka, kterou si pokládají nejen obyvatelé Hradce Králové, ale i dalších českých měst. Ceny nemovitostí se dostaly na své desetileté minimum v polovině roku 2014 a od té doby byly na vzestupu. 
Celý článek
Sazby hypoték opět na vzestupu. Ale ne u všech bank
4. 09. 2018
Druhý prázdninový měsíc přinesl další zvýšení úroků hypotečních úvěrů. V srpnu se pro zvýšení sazeb rozhodlo celkem pět bankovních domů. V tomto týdnu se přidala také Komerční banka. Naopak Air Bank sazby upravila směrem dolů. 
Celý článek
Ceny bytů na Slovensku před zpřísněním podmínek hypoték vzrostly. Bude stejná situace i u nás?
29. 08. 2018
Tak jako v České republice, i na Slovensku došlo za posledních pět let k výraznému růstu cen nemovitostí. Jen za 2. čtvrtletí letošního roku došlo k meziročnímu navýšení cen o 8,2 %. 
Celý článek
Jak postupovat při nákupu bytu na investici a zbytečně nechybovat
27. 08. 2018
Reality patří dlouhodobě k vyhledávaným investicím nejen velkých, ale i drobných investorů. Když v roce 1943 Abraham Maslow definoval hierarchii lidských potřeb, tak potřebu bezpečí, umístil hned na druhé místo své pětistupňové pyramidy. 
Celý článek
Růst cen realit zpomaluje. Jde o klid před bouří?
22. 08. 2018
Příští měsíc to bude přesně deset let, kdy došlo k silnému otřesu amerického trhu s hypotékami, který se následně přenesl i do evropských zemí. Dopady případné recese byly původně mnohými označovány jako bezpředmětné, ale opak se stal pravou. Americký bankovní sektor byl natolik otřesen, že se obavy přenesly také do evropských bank. 
Celý článek
Praze se vydělává na byt déle než ve Vídni či Berlíně
13. 08. 2018
O rostoucích cenách bytů nejen v Praze, ale v ostatních českých městech, toho již bylo napsáno mnohé. Vysoká poptávka po vlastním bydlení a malá výstavba bytů, až na pár výjimek, se týká de facto všech měst. Koupit nový byt v Praze či Brně aktuálně znamená počítat s vysokou cenou a malým výběrem. Pro kupující nic optimistického. 
Celý článek
Zvýšily se úroky hypoték po změně sazeb ČNB?
8. 08. 2018
Realitní trh je velmi citlivý na výši úrokových sazeb úvěrů na bydlení. Česká národní banka (ČNB) dva měsíce po sobě rozhodla o zvýšení sazeb, které by se měly promítnout do cen hypoték. Mnoho kupujících tak v těchto dnech spěchá s vyřízením hypotéky, popřípadě se snaží sjednat co nejdelší dobu fixace. 
Celý článek
Co je dobré nepodcenit při prohlídce nemovitosti
6. 08. 2018
Pořízení vlastního bydlení, ať už rodinného domu či bytu, patří k největším životním investicím. Bohužel, prohlídka vybrané reality proběhne většinou ve značném spěchu. Velkou měrou se na tom podílí současná situace, kdy převyšuje poptávka nad nabídkou. 
Celý článek
ČNB po měsíci opět zvyšuje sazby. Bydlení se může prodražit
2. 08. 2018
Bankovní rada České národní banky na svém dnešním jednání zvýšila dvoutýdenní repo sazbu na 1,25 %. Současně rozhodla o zvýšení lombardní sazby na 2,25 % a diskontní sazby na 0,25 %. Nově stanovené úrokové sazby jsou platné od 3. srpna 2018. 
Celý článek
Objem úvěrů na bydlení klesl v 1. pololetí o 8 miliard
31. 07. 2018
Banky a stavební spořitelny v červnu poskytly úvěry na bydlení za 26,5 miliard korun. Zatímco spořitelnám se daří meziročně růst, hypoteční banky v pololetí zaostávají za loňskými výsledky o 14 miliard. Jak to bude dál?Banky v červnu poskytly 9030 hypotečních úvěrů v celkovém objemu 19,380 mld. Kč. 
Celý článek
Novostavby Brno: Růst cen bytů se zastavil. Alespoň na chvíli
30. 07. 2018
.7.2018 – Ceny bytů na prodej v Brně rostou od roku 2012. Velká poptávka a malá nabídka učinila Brno jedním z měst, ve kterých rostly ceny bytů posledních 6 let nejrychleji. Z dat portálu realitymorava.cz vyplývá, že bylo možné v červenci 2012 pořídit v Brně průměrný byt 2+1 za 2 089 995 Kč. 
Celý článek
Developeři prodali v Praze o pětinu bytů méně
24. 07. 2018
Klesající tendence na pražském trhu s novými byty zatím pokračuje. Meziroční pokles za první pololetí letošního roku činí 19 procent, což odpovídá 2 452 prodaných bytů. Letošní rok tedy zatím není pro developery příliš optimistický. Za prvních 6 měsíců loňského roku přitom developeři v Praze prodali celkem 3 027 nových bytů. 
Celý článek
Jak by měla vypadat úspěšná inzerce nemovitosti?
19. 07. 2018
Mezi inzercí a kvalitní prezentací nemovitosti je velký rozdíl. Většina realitních makléřů dává zpravidla mnohem větší důraz na to, jak klienta získat, než jakým způsobem následně prezentovat jeho nemovitost potencionálním zájemcům. 
Celý článek
Hypoteční banky bojují o tržní podíly. Začnou hypotéky zlevňovat?
16. 07. 2018
České banky poskytující hypotéky stojí na rozcestí. Zvýšení sazeb ČNB a opětovný růst sazeb na mezibankovním trhu by měl dle předchozích zkušeností předznamenat i postupné zvyšování hypotečních sazeb. Jenže zatím to tak není a sazby u některých bank dokonce klesají. 
Celý článek
Odjíždíte na dovolenou? Nezapomeňte zabezpečit vaši nemovitost
12. 07. 2018
V období prázdnin směřují tisíce rodin na dovolenou. Ať už jedou do zahraničí, nebo zůstanou v Česku, zapomínat by neměli na zabezpečení domácnosti po dobu své nepřítomnosti. Právě v letních měsících totiž dochází ke zvýšenému počtu vloupání nejen do bytů, ale i rodinných domů. 
Celý článek
Jak získat hypotéku na bydlení?
10. 07. 2018
Uvažujete o nákupu vlastní nemovitosti a nemáte našetřený potřebný obnos? Tak pravděpodobně přemýšlíte, jak získat hypotéku. Existují dvě nejčastější cesty, kterými se můžete vydat. 
Celý článek
Zájem o hypotéky na pořízení nemovitostí poklesl
3. 07. 2018
Hypoteční trh zaznamenal v květnu výrazný meziroční i meziměsíční pokles. Daří se však stavebním spořitelnám, jejichž produkce meziročně vzrostla o 20 %. Co je důvodem těchto změn?V květnu bylo podle dat serveru hypoindex.cz poskytnuto 7819 hypotečních úvěrů, což je o 24,3 % méně, než v loňském roce. 
Celý článek
Ceny bytů: Ve kterých městech zdražily byty na prodej za rok nejvíce?
2. 07. 2018
Poptávka po vlastním bydlení neklesá ani v letošním roce, přísnějším podmínkám pro získání hypotečních úvěrů navzdory. 
Celý článek
ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu. Může to ovlivnit ceny hypoték
27. 06. 2018
Česká národní banka (ČNB) opět zvedla úrokové sazby. Základní sazba se zvýšila na 1 %. Stejně jako u minulých zvýšení i tentokrát je velká pravděpodobnost, že se dnešní navýšení o 0,25 % propíše do sazeb hypotečních úvěrů. Pro zájemce o vlastní bydlení je o další negativní zprávu v tomto měsíci. Dne 12. 
Celý článek
Daň z nabytí nemovitosti. Nebylo by lepší ji zrušit?
25. 06. 2018
Daň z nabytí movitých věcí, stále ještě známá spíše pod původním názvem daň z převodu nemovitosti, se odvádí z úplatných převodů nemovitostí. Aktuální výše daně činí 4 % a hradí jí nabyvatel (kupující). 
Celý článek
Češi preferují vlastní bydlení. Změní na tom něco nová omezení ČNB?
19. 06. 2018
Česká národní banka (ČNB) před týdnem oznámila zavedení dalších omezení v oblasti poskytování úvěrů. Získat půjčku na bydlení tak bude od 1. října 2018 opět o něco těžší. Úvěry na bydlení se dokonce mohou stát pro některé zájemce o koupi vlastní nemovitosti nedosažitelné. 
Celý článek
Získat hypotéku bude ještě těžší. ČNB zpřísnila podmínky
12. 06. 2018
Zrušení 100 % hypoték a snížení poměru zástavní hodnoty nemovitosti vůči úvěru (LTV). Ani jedno z těchto již realizovaných opatření očividně nepomohlo regulovat silnou poptávku po vlastním bydlení. 
Celý článek
Pronájem bytu nemusí být snadný. Jak zbytečně neriskovat?
11. 06. 2018
Pokud vlastníte byt, dům, či jinou nemovitost, a zvažujete její pronájem, vězte, že zákon i po novele stále více chrání nájemce a pronajímatel má hlavní oporu v dobře napsané nájemní smlouvě. 
Celý článek
Pražské novostavby zdražily od začátku roku o 7 procent
8. 06. 2018
Cenový apetit pražského rezidenčního trhu neskončil ani v novém roce, od jeho začátku zdražily nové byty o dalších sedm procent. Metr čtvereční se tak prodává už za 91 897 korun, zatímco ještě na konci loňského roku činila průměrná cena 85 653 korun za metr čtvereční. 
Celý článek
Přísnější podmínky hypoték ochlazují poptávku po vlastním bydlení
5. 06. 2018
Český realitní trh výrazně ovlivňuje dostupnost hypotečních úvěrů a výše úrokových sazeb. Vyjednání úrokové sazby pod 2 % a možnost získání 100 % hypotéky se v letech 2013–2017 výrazně podepsaly na silné poptávce po vlastním bydlení. Nejlepší období pro nákup nemovitosti bylo léto roku 2013. 
Celý článek

Realitní zpravodajství


09.12.2019

Zdroj tepla. Významná informaci při koupi nemovitosti


Zdroj tepla a stáří technologie a otopné soustavy může mít zásadní vliv na koupi nemovitosti. Záleží totiž na tom, zda

Celý článek

06.12.2019

Sazby hypoték přestaly klesat. Co bude dál?


V listopadu přišlo na hypoteční trh ochlazení. Po několika měsících vytrvalého poklesu nedošlo tentokrát k žádnému přenastavení

Celý článek

05.12.2019

Stavební spoření je výhodné i pro malé děti


Když se v České republice před více než 25 lety rozjelo stavební spoření, zkušenosti sem přinášeli především zakladatelé,

Celý článek

03.12.2019

Vyřízení hypotéky není proces na dva týdny. Jaké kroky vás čekají?


Výběr vhodné nemovitosti vám bude trvat možná několik týdnů, možná měsíce či roky. Najít takovou, která bude vyhovovat

Celý článek

Realitní kancelář


Realitní kancelář byla založena v roce 1991, nejdříve byla součástí velkomeziříčské stavební firmy. Od roku 2001 je realitní kancelář Reality Vysočina samostatným a stabilním subjektem na realitním trhu, s působením na Moravě a dominantním postavením na Vysočině.

Zkušený realitní makléř musí být současně právníkem, psychologem, stavařem, ekonomem, manažerem, daňovým poradcem a samozřejmě dobrým obchodníkem. Při každém převodu nemovitých věcí je třeba řešit celou řadu odborných problémů tak, aby z nich později nevznikly soudní spory, daňové nedoplatky nebo neplatné převody.

Za více jak dvacet let našeho působení na realitním trhu tak můžeme tvrdit, že za naší prací stojí stovky spokojených klientů.